24 Eylül 2012 Pazartesi

4,5 Aylık Rüzgar...


Anlatacak çok şey var aslında. Yazmayalı çok şey yaşadık: Ağladık, bolca güldük, dönmeyi, hafiften popo kaldırmayı başardık. Konu bebekler olunca her gün yeni bir gün ve her yeni gün "yeni" demek:) Öncelikle dönüşümüzden başlayalım. Rüzgar ilk günden beri; karnı doysun ve kenarda dursun bebeklerden olmadı. (Öyle bebek var mı? diye sormayın ben birebir birkaç tane gördüm.) Giderken emdiği ve uyuduğu için ve de çok küçük olduğu için birşey anlamamıştık yolculuktan ama bu sefer uçağa binmeden emmeyi ve uyumayı reddetti. Böyle olunca uçakta tabiri caizse kıyametleri kopardı. İşin kötüsü uçaktaki tek bebek Rüzgar'dı:) İndiğimizde herkes bize bakıyordu. "Aaa birşeyi mi var? Nasıl ağlıyordu öyle? vb. sorular sordular. Eve geldik nispeten daha iyiydi, uyudu. Odasını merakla inceledi, güldü, eğlendi. O hafta berbat geçti tam anlamıyla. Rüzgar emmek istemiyor, kucakta gezerken bile ağlıyor hatta bağırıyor. Dr. kontrolünde dr.umuz normal karşıladı bunları ve 1 aya geçecek dedi. 1 hafta sonra Rüzgar'ın kakasında kan çıktı. Dr.a gittik koşa koşa. Bu daha önce de olmuştu. Test yapılmıştı ve herhangibir bakteri ürememişti. Tekrar gayta testi yapıldı ve dr.umuz enfeksiyon var, antibiyotik kullanacağız 1 hafta dedi. Kullandık fakat hala kakada kan görüyoruz. Bu arada ağlamalar azaldı, eskisi gibi değil. Belkide hastalık, hava değişimi, evi yadırgama hepsi birleşmişti. Şimdi nette yaptığım araştırmaya göre; kakada kan besin alerjisinin sebebi de olabilirmiş. Dr.umuza benden dolayı birşey olabilir mi diye sormuştum ama net bir şekilde hayır demişti. Dr.umuz Rüzgar'a 2 aylıkken kolik teşhisi koymuştu. Şimdi düşünüyorum da belkide baştan beri sorunumuz alerji. Şimdi alternatif bir dr.a gideceğiz. Bakalım o neler söyleyecek? Bu arada ben inek sütünden yapılan tüm ürünleri kestim. Kendimce diyete başlayayım bir görelim istedim. 

3 haftadır evimizdeyiz. Rüzgar evine alıştı çok şükür. Gündüzleri genelde 3 kere 45'er dakikalık uykuları var. Geceleri de 2 gün öncesine kadar 4-5 saat uyurdu. 2 gündür 2 saatte 1 kalkıyor. Bu da haliyle çok yorucu oluyor. Kendimi başa dönmüş gibi hissediyorum ama mutlaka geçicidir ve bir sebebi vardır diye düşünüyorum. Uyumadığı zamanlarda ana kucağında ve arabada tutmaya çalışıyorum ama pek durduğu söylenemez. Kucağı daha çok tercih ediyor kendisi ki bu çok da normal olduğu için "kucağa alıştırmışsın" cümlesinin üzerinde durmuyorum;) Okuduğum birçok kitapta da ilk 6 ay bunun gayet normal olduğu belirtiliyor. Hani demiştim ya Rüzgar besle kenara koy dursun bebeklerden değil diye biraz hareketli olacağız galiba. Daha şimdiden 4,5 aydır dünyada olan kuzu kendini adam sanıyor. Göbeğini kaldıra kaldıra arabadan ana kucağından inmeye çalışıyor. Yürüyünce neler olacak bim bilir?:) Çenesinin sevilmesine bayılıyor. Kahkaha kaynağımız orası. Bir de yeni yeni yabancılama huyumuz başladı. Bugüne kadar hiç olmamıştı ama büyüdüğünden midir nedir yabancılara dudak yapıyoruz. 


Henüz ek gıdalara başlamadık. Şu kakada kan sorununu halledelim önümüzdeki ay başlayacağız inşallah. Bu konuda farklı farklı görüşler var ama bizim zaten şu aşamada başlamamız doğru olmaz gibi geliyor bana. Meğer anlatacak ne çok şey varmış:) Bu arada sen nasılsın? Alıştın mı? derseniz. İyiyim:) Arada zorlanıyorum, sabrım zorlanıyor ama iyiyim şükür. Alışmak konusuna gelince öyle birşey yok bence. Birşey alışsan hop başka birşey çıkıveriyor çünkü. Kocaman bir ŞÜKÜR diyelim en iyisi:)

11 yorum:

Zeynep'in Evi dedi ki...

Rüzgar doğdu doğacak derken şimdi de 4.5 aylık, maşallah size canım benim.. Allah nazardan korusun

BlogVintage Duygular dedi ki...

Bir solukta okudum :) Herseyin iyisini diledim icimden. Seblacim cocuklardaki bu degisimler uzun bir süre daha devam ediyor, mesela büyüme sicramasi. Daha fazla büyüyüp,daha fazla anladikca birden cok gereksiz birsey den korkabiliyorlar. Benim kizim dede&babannesi ve sürekli gördügü diger akrabalar yazliga gidince bir anda kaybetme duygusu baslamisti bu yaz basinda. Sonra sürekli uykuya dalarken yaninda birimiz olmaliydi. Bu 2 hafta sürdü mesela. Yani bunun gibi durumlar devam ediyor,önemli olan bence,sagligin yerinde olmasi. Öpüyorum melegini ;)

Adsız dedi ki...

Keşke daha sık yazabilsen, özelmişim seni okumayı:) Tüm sıkıntılar zamanla rayına oturur inşallah tatlım.İkinizi de çok öpüyorum.

GeCe dedi ki...

benzer dönemleri yeni yaşamış biri olarak özellikle zaman zaman sabrının tükenmesini çok iyi anlıyorum. artık bebeğin değişmesinden mi yoksa tecrübeleniyor olmamdan mı bilmiyorum. ben de her sıkıntılı dönemde, eminim bebeğim benden daha sıkıntılı o yüzden ağlıyor uyumuyor vs diye düşünüp kendime güç veriyorum. ek gıda konusunda düşüncelerine katılıyorum bence de önce sebebi bulup ona göre davranman çok mantıklı, öp kuzucuğu benim için

Asortik Krep dedi ki...

Arayı çok açmazsan seviniriz.

Kirpikteki Gözyaşı dedi ki...

Amiin Zeynepcim çok teşekkürler:)

Çok ama çok teşekkür ederim Evrencim:) Aynı fikirdeyim:) Bakalım:)

Chichom Makeup canım teşekkür ederim. Ben de yazmayı özlemişim aslında;) İnşallah çok sağol!

Gece canım aynen ben de kendimi öyle motive etmeye çalışıyorum:) Biz de sizi öperiz;)

Peki Asortik krep:))

a. gizem dedi ki...

doğan büyüyor annesı... bol bol yaz :)

elçin ce dedi ki...

geçmiş olsun canım şifalar diliyorum,dediğin gibi alşımak falan hak getire:)her ay başka bi huy akışına bırak,şimdi güzel zamanları inan büyüdükçe dertlerde büyüyor gerçi bu lafı da çok duymuşsundur:)birde ben den duy:)))kolaylıklar ve gani güç diliyırum,rüzgarında o taptatlı yanaklarından öpüyorummm:)

Bahar ve kızısı Yağmur dedi ki...

çok büyük sağlık sorunu olmasın da hepsi geçecek şeyler emin ol...

CEPAYNASI dedi ki...

gaitada kan...
ilk düşünülecek şeylerden biri dizanteri,helede mukuslu ise...sanırım tetkiki yapılmıştır...
"kucağa alıştırma"niye tukakadır bizde bilmiyorum ben,alışsın bence..
sevildiğini hissetmenin bundan güzel yolu var mı ki?
üstelik çabucak büyüyecek,
çok kısa sürede kucaktan kaçacaklar zaten:)

Beyazkkelebek dedi ki...

İlk basta gecmis olsun. Minikler hasta olmasinda ne yapalim bi bulara katlaniriz. Anne olunca anladim cennet annelerimizin altindadir lafini ne kadar dogru. Sukur bu gunlerimize. Dr secimi cok onemli bence. Bizimkiside 5 ay 10 gunluk hergunu farkli. Artik suttum azaldigi icin stresliyim mama takviyesi yapiyorum ama ek gidalara baslamadim. Yarinda dr kontrolumuz var bakalim ne diyecek. Sevgilerimle